تصاویر برج های کبوتر شهر کرکوند ( کبوترخانه )

(کبوتر خانه ها) برج های کبوتر شهر کرکوند

( جاذبه های گردشگری و تاریخی کرکوند )

 ( کبوتر خانه ها) برج های کبوتر شهر کرکوند 

ازدیگر بناهای تاریخی در کرکوند می توان به برج های کبوتر اشاره کرد که در قدیم به تعداد بیشتری وجود داشته و امروز جزء ۲ مورد باقی نمانده است که به همّت شهرداری مرمّت و بازسازی شده است.  از عوامل تخریب این برجها میتوان افزایش ساخت و سازهای شهری، فرسایش ناشی از باران و باد و به طورکلی عوامل طبیعی را نام برد.

برج کبوتر شش قلو کرکوند مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان مبارکه، بخش مرکزی، شهر کرکوند، خیابان امامزاده واقع شده و باشمارهٔ ثبت ۲۶۶۰۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پلان برج از شش نیم دایره که بوسیـــله قسمتهای مستقیم به یکدیگر وصل شده تشکیل گردیده و بر بالای برج دو برج دیگر که ابعــــــاد آنهـــــــا از شش برج زیرین بزرگتر است بنا گردیده. تعداد برجکها (که همان مدخل اصلی ورود هشت عدد میباشد که از آجر وملات گچ وخاک وبر روی سقف بر جها قرار گرفته است،ارتفاع برج ۱۲متر و مســـاحت کف برج ۳۰متر مربع میباشد برج کبوتر کرکوند با قدمتی نزدیک به ۲ قرن ، طی ادوار طولانی پناهگاه ولانۀ کبـــــوتران برجی وآزاد بوده است وهمچنین محلی برای جمع آوری کود حاصل از فضولات کبوتران جهت استفاده در مزارع کشاورزی .در این برج در قدیم در حدود ۲۰۰کبوتر زندگی میکرده که با ورود کودهای شیمیایی وعدم توجه اهالی نسبت به تعمییر ونگهداری آن برج تحت تاثیر عوامل جوی تخریب و رو به زوال میگذارد به نحوی که قسمتی از برج بکلی ویران گردیده بود اما با دخالت شهرداری در سال ۸۴مرمت و بازسازی در همان سال نیز تکمیل گردید. این بنا متعلق به خیرالله صادقی نژاد وجمعی دیگر از شهروندان کرکوندی است.

بیشتر بخوانید
خانه فرهنگ(خانه اربابی) شهر کرکوند + تصاویر

تصویر قدیمی برج کبوتر کرکوند

برج کبوتر کرکوند در دهه 40

تصاویر برج های کبوتر شهر کرکوند ( کبوترخانه )

عکسهای برج کبوتر نزدیک امامزاده

( زمزار )

 

 

همچنین ببینید

پاییز زیبا

(عکس) بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین

(عکس) بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین ( عکس از علی ملت ) …