شیر و عسل

کوتاه درباره خواص شیر و عسل

( خواص خوراکیها )

کوتاه درباره خواص شیر و عسل

عسل ؛

ماده غذایی بسیار غنی و انرژی‌بخشی است که هر ۱۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می‌کند وازمونوساکاریدهایی ساخته شده که به سرعت جذب می‌شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می‌کنند. علاوه بر اثر کالری‌زایی، عسل دارای ویتامین‌های متعددی از قبیل تیامین، ریبوفلاوین، اسید نیکوتینک، اسید اسکوربیک، پیرید وکسین و ویتامین k است.
خواص فیزیکی عسل، اثر ضد باکتریایی دارد و از زمانهای قدیم انسانها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی‌های پوستی از قبیل زخمها و سوختگی‌ها به کار برده‌اند و یکی از بهترین پانسمانها محسوب می‌شود.همچنین، عسل را در درمان بیماریهایدستگاه تنفسی و عفونت‌های ناحیه حلق به کار می‌برند و خاصیت ضد باکتریایی آن موجب اثر بخشی عسل می‌شود .
شیر ؛

شیر حاوی کلسیم است و در برابر سرطان روده بزرگ، نقش محافظتی ایفا می‌کند. یکی از دلایل ابتلا به سرطان روده بزرگ و پوکی استخوان عدم مصرف شیر است. دیواره عضلانی روده بزرگ در اثر کمبود کلسیم به مرور زمان تخریب می‌شود و فرد مبتلا به این سرطان می گردد. ویتامین ‪د،پروتئین ،اسید “لینولئینک کنژوگه” و اسید “بوتیریک” از دیگر مواد معدنی است که مانع تخریب این دیواره می‌شود. پوکی استخوان نیز از عوارض منفی مصرف نکردن شیر است. وی افزود: زمانی که میزان کلسیم بدن‌انسان پایین باشد، بدن به علت فوریت فیزیولوژیکی از طریق هورمونهای پاراتیروئید استخوان، کلسیم آزاد می‌کند و فرد دچار پوکی استخوان می‌شود. استخوانهای بدن بیش از هر چیز به مواد معدنی کلسیم، منیزیم و پتاسیم نیاز دارد که این مواد نیز در شیر وجود دارد.

بیشتر بخوانید
شیر و مهم ترین خواص آن

( زمزار )

همچنین ببینید

شیر و عسل

۷ دلیل خوب برای مصرف شیر و عسل

( خواص خوراکیها ) ۷ دلیل خوب برای مصرف شیر و عسل شیر به دلیل دارا …