دوشنبه , تیر ۲۳ ۱۳۹۹
چای

خواص چای در زیبایی !

( خواص خوراکیها )

خواص چای در زیبایی !

مطالعات باستان‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی، تایید می‌کنند که محصولات زیبائی توسط زنان و مردان در همه فرهنگ‌ها و جوامع همیشه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حال حاضر نیز در مقایسه با سابق، این موضوع کاهش نداشته و فقط ظریف‌تر و کمی غیرملموس‌تر شده است. روان‌شناسان معتقدند که ظاهر یک انسان برای ابراز موقعیت اجتماعی و ایجاد تاثیر بر دیگران و در نتیجه ایجاد اعتماد به نفس و رضایت او از خود، بسیار پراهمیت است. همه انسان‌ها مشتاقانه منتظر پذیرفتن مشورت از سوی افرادی هستند که می‌توانند ضامن زیبائی و سلامتی چهره آنها باشند. راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که شما ظاهر خود را بهتر کرده و زیباتر به نظر برسید.

می‌توانید یک لباس یا کفش نو بپوشید، بینی خود را عمل کنید یا وزن اضافی خود را کم کنید، کمبود وزن خود را جبران کرده و… اما تمام اینها مستلزم زمان و پول فراوان هستند. اگر بخواهید همین حالا زیباتر شوید و بدون پول هم به هدف خود برسید، شاید به نظرتان بعید و غیرممکن بیاید اما واقعا چنین راهی وجود دارد؟ بله راهی وجود دارد که ظاهر شما در عرض مدت کوتاهی و با هزینه کردن کمترین مبلغ زیباتر به نظر برسد و آن این است که آرایشی را که به شما بیشتر می‌آید بشناسید و در پیش بگیرید. باید واقع‌گرا باشید و قبول کنید که بعضی رنگ‌ها فقط در بسته‌بندی‌های داخل ویترین مغازه‌ها زیبا هستند نه بر روی چهره شما و قبل از آن باید سعی کنید چهره خود را به خوبی بشناسید و علاوه بر آن معیارهای زیبائی را در مورد هر کدام از اجزاء صورت خود بدانید. ما سعی می‌کنیم برخی از این معیارها را به شما بشناسانیم.

به شما نشان خواهیم داد که چگونه از ابزاری که در دسترس دارید بهترین استفاده را بکنید. لطفا به خاطر داشته باشید که از نکاتی که در اینجا می‌آموزید به‌عنوان وسیله‌ای برای زیباتر شدن استفاده کنید نه گذاشتن ماسکی بر روی چهره خود. زیبایی ابروها شاید تا به ‌حال به این مسئله توجه نکرده باشید ولی زیبا ساختن ابروها می‌تواند تغییر شگفت‌انگیزی در ظاهر شما ایجاد کند. ابروان شما مانند قابی برای چشمان شما هستند. اغراق نیست اگر بگوییم که شکل ابرو می‌تواند به ظاهر شما جلوه دهد و یا جلوه آن را از بین ببرد. اگر ابروی شما به فرم صورت‌تان نخورد، فرم صورت به هم خورده و شکل آن تغییر می‌کند. پس اولین قدم این است که فرم چهره خود را بشناسید. بر اساس معیارهای تعریف شده زیبائی، برای هر فرم صورتی، بهترین و بدترین فرم ابرو پیشنهاد شده است.

برای صورت کشیده بهترین فرم ابرو، ابروی صاف و افقی است و بدترین فرم ابرو، ابروی زاویه‌دار با ارتفاع بلند و دم‌کوتاه است. در مورد صورت‌های گرد بهترین فرم ابرو، ابروی زاویه‌دار با ارتفاع بلند و دم‌کوتاه است و بدترین ابرو، ابروی گرد است. بهترین ابرو برای صورت‌هائی که چهارگوش هستند، ابروی زاویه‌دار و منحنی با قوس تیز است کسانی که صورت قلبی شکل یا گلابی شکل دارند بهتر است ابروی گرد را انتخاب کنند. بدترین فرم ابرو برای این افراد ابروی صاف و افقی است. بر این اساس به شما توصیه می‌کنیم که همیشه ابروهایتان را به نسبت شکل صورت‌تان بردارید نه به توصیه دوستان و یا دنباله‌روی از مد. بر اساس معیارهای زیبائی نقطه شروع ابرو، بلندترین نقطه ابرو و نقطه پایانی ابرو بر اساس موقعیت چشم‌ها تعیین می‌شود. برای پیدا کردن نقطه شروع ابرو، مدادی را در کنار بینی به‌صورت عمودی نگه دارید. نقطه طلاقی مداد با ابرو همان محل شروع ابروی شماست. برای پیدا کردن بهترین محل برای بلندترین نقطه ابرو، مداد را کنار بینی به سمت خارجی عنبیه چشم (قسمت رنگی چشم) نگه دارید. حال مداد را طوری بگیرید که کنار بینی را به کنار خارجی چشم متصل کند. نقطه تلاقی به‌دست آمده با ابرو، دقیقا بهترین نقطه پایانی ابروان شماست.

اگر صورت را به طور کلی به شکل یک بیضی در نظر بگیرید و آن‌را با یک خط فرضی عمودی به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و با خط افقی فرضی دیگری بیضی را به ۴ قسمت مساوی تقسیم نمائید، در یک چهره متناسب، محل چشم‌ها روی خط افقی است. حال خط افقی را به ۵ قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم با این کار اندازه طبیعی چشم‌ها مشخص خواهد شد به این ترتیب متوجه می‌شوید که فاصله بین دو چشم، برابر با یک چشم است. نیمه بالای چهره (بالای چشم‌ها) محل قرارگیری ابرو است. در یک چهره متناسب اگر از خط افقی تا پایین بیضی را به دو نیمه تقسیم کنیم نوک بینی باید بر روی این نقطه واقع شود. اگر خواستید چشمانتان درشت‌تر به نظر برسد فاصله ابروها را بیشتر کنید و اگر چشمان کشیده می‌خواهید بگذارید ابروهایتان به هم نزدیک باشند. بعضی‌ها چشم‌های پف‌کرده‌ای دارند که ممکن است تناسب چهره‌شان را به هم ریخته باشد. برای کم‌کردن پف‌ چشم، یک قاشق غذاخوری را زیر آب بسیار سرد بگیرید و برای ۶۰ ثانیه روی پف کردگی چشم قرار دهید. این‌کار ورم را کمتر می‌کند. البته کرم نیز برای از بین بردن پف‌کردگی چشم وجود دارد. این کرم‌ها معمولا دارای نشاسته و روغن جگر کوسه هستند و به گفته متخصصین پوست برای ورم چشم اثر معجزه‌آسائی دارند. با تمام این تفاسیر و قوانین، باید بگوئیم که برخی از چهره‌ها با اینکه از این قوانین پیروی نمی‌کنند، زیبا هستند بنابراین، تا آنجا که خودتان از چهره خود راضی هستید، همان قانون شماست! کارشناسان توصیه می‌کنند فرآورده‌های آرایشی با مشاوره متخصصان انتخاب شود ?پوستمان را پاس بداریم کهیر‌ ‌یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف فرآورده‌های آرایشی است.

دکتر حسن صیرفی، متخصص پوست و مو، ضمن بیان این جمله می‌گوید: <این عارضه شایع، به طور معمول با‌ ‌تورم و خارش شدید پوست ظاهر می‌شود و ممکن است باعث تنگی نفس،‌ ‌عوارض قلبی عروقی، شوک و حتی در موارد نادری منجر به مرگ‌ شود.> دکتر صیرفی در توضیح این مطلب می‌گوید: <واکنش‌های تحریکی پوست به صورت احساس خشکی، سوزش و خارش‌ ‌به وجود می‌آید و در اثر تداوم مصرف نیز باعث ایجاد علائمی همچون‌ ‌قرمزی و پوسته‌ریزی می‌شود.> او اگزمای تماسی را نیز از دیگر عوارض‌ ‌مصرف مواد آرایشی برشمرده و می‌گوید: <این عارضه ناشی از‌‌ ‌وجود آلرژی‌های واقعی به ترکیبات مواد آرایشی است.> این‌ ‌متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه ۵۹ درصد از حساسیت‌های پوستی ناشی از‌ ‌مصرف مواد آرایشی در ناحیه صورت ایجاد می‌شود، می‌گوید: <برای‌ ‌تشخیص حساسیت‌های پوستی نسبت به فرآورده‌های آرایشی می‌توان از‌ ‌طریق انجام تست‌های پوستی، ماده اصلی ایجادکننده حساسیت را تعیین‌ ‌کرد و همچنین، می‌توان از طریق حذف این ماده از‌ ‌ترکیب، علائم پوستی نظیر خارش، تورم، قرمزی و پوسته ریزی را‌‌ ‌نیز درمان کرد.> دکتر صیرفی اعتقاد دارد که امروزه برای کاهش عوارض‌ ‌پوستی، باید انتخاب فرآورده‌های آرایشی و نوع تجویز آن با مشورت‌ ‌متخصص صورت گیرد. ?آرایشگاه دم‌کرده برگ‌های چای در آب جوش یکی از قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌هایی ست که بشر از آن استفاده کرده است. زادگاه این برگ‌های فرح‌بخش به آسیای جنوب شرقی باز می‌گردد و طرز تهیه آن از مردم چین به سایر ملل آموخته شده است. حتما شنیده اید که چای به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارد از بروز بیماری‌های قلبی، ناراحتی‌های کلیوی و برخی سرطان‌ها نظیر سرطان معده جلوگیری می‌کند. ولی جالب‌تر آن است که این نوشیدنی در حفظ زیبایی افراد نیز نقش موثری داشته و به شکل‌های گوناگونی به مصرف می‌رسد.

مطالعات نشان داده‌اند، ۲۰۰ سی.سی چای، دارای ۴۴ میلی‌گرم کافئین است که دریافت این مقدار کافئین می تواند در رفع خستگی بدن خصوصا پوست به عنوان عضوی بسیار فعال کمک شایانی کند. به علاوه، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره چای سبز دارای ماده‌ای به نام تانن است که وجود این ماده در بدن، از سلول‌ها محافظت می‌کند. بد نیست بدانید سلول‌های کلیه بیشترین تماس را با رادیکال‌های آزاد دارند و به این ترتیب چای از سلا‌مت کلیه محافظت می‌کند. خواص ضدسرطانی چای نیز از جمله مواردی است که می‌تواند در حفظ سلامت پوست موثر باشد، به طوری که، ترکیبات پلی فنلی موجود در چای مانع فعالیت ترکیبات سرطان‌زا خصوصا ترکیبات نیتروزی می‌شود که در فراورده‌های گوشتی وجود دارد و این خواص آنتی‌اکسیدانی، پیری زودرس پوست را به تاخیر می‌اندازد.

چای

مطالعات نشان داده‌اند که بالا بودن چربی خون از عواملی است که فرایند پیری را در بدن تسریع می‌کند و نوشیدن چای خصوصا چای سبز به دلیل فلاونوئیدهایی که دارد سطح چربی خون خصوصا کلسترول بد را کاهش می دهد. جالب است بدانید که افزودن مواد غذایی نظیر شیر، خامه، عسل می‌تواند خواص تقویتی این نوشیدنی را افزایش داده واثرات بیشتری داشته باشد.به علاوه چای،به دلیل کافئین بالایی که دارد یک محرک بوده و جریان خون را در سطح پوست افزایش می‌دهد و موجب دفع مواد زائد می‌شود و این امر، هم خستگی را در این عضو کاهش داده و هم موجب تغذیه بیشتر پوست شده و سلول‌ها شادابی خود را باز می یابند. امروزه از چای به عنوان ترکیبی که می‌تواند در مراقبت‌های خانگی کاربردهای فراوانی داشته باشد، استفاده می‌شود. به طور مثال، از چای کیسه‌ای در رفع خستگی چشم‌ها استفاده می‌شود. چشم‌ها از جمله اعضایی هستند که در زیبایی بسیار موثر بوده و به سرعت عدم سلامتشان در صورت نمود پیدا می‌کند. استفاده از آن به این ترتیب است که، چای کیسه‌ای را در آب جوشان فروبرده و اضافی آب آن را گرفته و وقتی سرد شد، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی چشم قرار دهید. این کار در زمانی که چشم‌های شما بعد از یک روز کاری کاملا خسته شده‌اند، می‌تواند کمک‌کننده باشد. در ضمن، از چای دم‌کرده، البته ترجیحا چای سبز می‌توانید به این منظور استفاده کنید به این ترتیب که، قدری چای دم کرده در ظرف کوچک و تمیزی بریزید و با یک تکه پنبه چشم‌ها را به مدت ۵ دقیقه کمپرس نمایید و سپس آب خنک به صورت پاشیده و خواهید دید تا چه اندازه خستگی تان مرتفع شده است. جالب است بدانید که از چای برای تیره کردن رنگ مو نیز استفاده می‌شود، به این ترتیب که، یک قاشق چای‌خوری از چای را به همراه یک قاشق چای خوری مریم گلی خشک در شیشه ای ریخته و سپس روی آنها آب جوش بریزید سپس شیشه را کمی حرارت دهید و وقتی مایع سرد شد، مایع را از صافی عبور دهید و آن را هفته‌ای دو بار بر روی موهای خود قرار دهید تا موهایتان تیره شوند. به علاوه استعمال چای به عنوان ماسک بر روی صورت به همراه خامه، عسل و شیربه دلیل خواص فراوانی که بر روی پوست دارند می‌تواند بسیار موثر باشد.

( زمزار )

همچنین ببینید

روز چای

متن پیامکی برای روز جهانی چای

۱۵ دسامبر؛ روز جهانی چای و چایکاران جملات زیبا برای روز جهانی چای – اس …