پنجشنبه , اسفند ۱۴ ۱۳۹۹
قناری
قناری

تاریخچه پرورش قناری در جهان

تاریخچه پرورش و نگهداری قناری در جهان

قناری وحشی در زبان لاتین سرینوس کاناریوس Serinus Canarinus گفته می شود . پرنده ای کوچک ،سبز خاکستری رنگی است که حدود یازده سانت طول دارد زندگی می کنند. ( Azores ) و آزور ( Maderia) مادییرا ( Canary) و در جزایر قناری نخستین بار در اوایل سال ١۴٠٠ میلادی (قرن پانزدهم) یعنی ششصد سال پیش به خاطر آواز زیبایش به اروپا آورده شد.گویا دریانوردان اسپانیائی این پرنده را همراه آواز دل انگیزش به مردم اسپانیا معرفی کردند و بیشتراز یک قرن فروش قناری نر به سایر کشورهای اروپائی در انحصار اسپانیا ئی ها بود . در قرن شانزدهم از جزایر البا نیز قناری به اروپا آورده شد . ١۵٩٩- در کتابی که در سالهای ١۶٠٩ ” Aldrovanous” شخصی به نام آلدرو وانوس نوشته به نوعی قناری با پاهای سیاهرنگ و سینه و زیر شکم زرد طلائی که در جزیره البا است اشاره دارد. به گفته ی وی این پرنده ها محموله یک کشتی تجارتی بوده اند و از جزایر قناری به ایتالیا حمل می شدند . در بین راه و در نزدیکی این جزیره کشتی دچار سانحه شده و تعدادی از این پرندگان فرار و به البا آمده اند و در آنجا به تولید مثل و تکثیر پرداخته اند . بعدها از این جزیره قناری صید و به ایتالیا برده شد. تنها ایتالیائی ها به پرورش و تکثیر قناری در قفس موفق شدند و مازاد تولید خود را به کشورهای دیگر اروپا چون آلمان ، فرانسه ، سوئیس و بالاخره انگلستان صادر نمودند . پس از مدتی آنها نیز به اسرار تولید مثل قناری دست یافتند . در نیمه ی دوم قرن شانزدهم قناری بازهای سبک امروزی پیدا شدند و تمامی همّ خود را در سال ١۶٧۵ در کتاب خود می گوید ” Gent ” بر بهتر نمودن آواز پرنده به کار بردند. گنت که در این سالها پرورش قناری در ایتالیاو آلمان بیش از هر جای دیگر مرسوم بوده است ونگهداری آنها صرفا به خاطر صدایشان بود . قناریها آن زمان سبز بودند .

پیشنهاد شده برای شما:
قناری اسكات فنسی Scotch Fancy
پرورش و نگهداری از قناری
پرورش و نگهداری از قناری

در کتاب پرنده شناسی خود ضمن تائید مطلب فوق اضافه میکند ” Willoghby ” ویلوگبی که صادرات قناری از آلمان به حدی بود که آنرا ” پرنده آلمانی ” می خواندند . صدای حیوان در آن موقع نسبت به آنچه از جزایر قناری آورده می شد ، تفاوت بسیار یافته بود . ” Hervieux ” در سال ١٧٠٩ میلادی اولین کتاب جامع در این زمینه توسط هرویوکس در فرانسه منتشر گردید و چندی بعد به بسیاری زبانهای دیگر از جمله انگلیسی ترجمه شد. تا قرن هیجدهم خرید و پرورش قناری صرفا در میان طبقات متمول و ثروتمند اروپا که از قدرت مالی لازم برخوردار بودند رایج بود . از قرن ١٨ به بعد تکثیر این پرنده به حدی رسید . که امکان از همان اوایل قرن شانزدهم پرورش دهندگان قناری در اروپا همه ی تلاش خود را صرف بهبود صدای قناری نمودند و با بسیاری از وسایل و آلات موسیقی چون فلوت یا ابزارهای دیگر آموزش می دادند . عده ای نیز صدای بلبل را به قناری می آموختند و امروزه خلف همان قناری هاست . در عین حال عده ای دیگر با انتخاب ” Roller” قناری رولر قناریهای به خصوص در تلاش برای به وجود آوردن قناری با شکلهای مختلف برآمدند .
قدیمیترین اسناد در این باره به موسیو لومبو تعلق دارد که مطابق آن ابتدا پرنده ای به نام مالینوس بلژیک که جد بوسوی بلژیک و فری های قدیمی هلند است به وجود آمد . مالینوس امروزه به نوعی پرنده خوش آواز بلژیک اطلاق می شود که کنفدراسیون جهانی پرنده شناسی آنرا نژاد به خصوصی از پرندگان آواز خوان شناخته است .
با اختلاط بوسوی بلژیک و فری های قدیمی هلند پرنده ای به نام فری روباکس به وجود آمد که خود منشاء فری های وین،سوئیس و مونیخ است.فری ” Roubaix Frill ” پاریس،معروفترین انواع قناری فری،حاصل جفت گیری فری هلندی با فری روباکس است .
حتی گفته می شود جد قناری های خوب انگلیسی چون لیزارد یا قناری سوسماری و فنسی لندن ١۶٨۵ به انگلستان آورده شده اند . چه بلاکستون – از فرانسه است که در بین سالهای ١۶٩۵ در کتاب خود در سال ١٨٧٧ تحت نام ” قناریها و پرندگان قفسی” دفعتا اشاره ” Blakston ” به پرنده ی خال خال قشنگی می کند که عوام بدان قناری فرانسوی نام نهاده بودند . فری هلندی اولین قناری فری جهان است و تولد آن به قرن هجدهم باز می گردد . اما کشیده ترین و معروفترین قناریهای فری ، فری پاریس است و جدیدترین انواع قناری فری ، فری ژاپنی است که بسیار کوچک است. قناریهای فری در چند سال اخیر تغییرات بسیار کرده اند .قناریها از نظر فر پرها به سه دسته تقسیم می شوند :
قناری هایی که فر آنها قرینه است و از پشت به طرف بدن یعنی سر و شانه ها آمده است.قناری هایی که بیشترین فر را در سینه دارند و پرها با حالتی خاص به طرف جلو سینه متمایل شده اند و در قسمت سینه شکلی شبیه به غنچه یا صدف را به
وجود آورده اند . آنهایی که بیشترین فر را در قسمت ران دارند به طوریکه تقریبا بالها را نیز می پوشاند . اینکه قناری فری چگونه به وجود آمده است معلوم نیست ولی اولین بار در قناریهای هلندی به وجود آمد . فر نیز مانند کاکل تغییری بود که ناگهان پدید آمد و دائمی است و ژن آن قابل انتقال به جوجه است.

پیشنهاد شده برای شما:
فنچ گلدین بانو (سهره رنگارنگ استرالیایی)
قناری زرد زیبا
قناری زرد زیبا

پرورش و تکثیر قناری بر اساس فرم بدن , رنگ و آوازشان صورت میگیرد.امروزه با بررسی پرورش قناریهای دنیا می توان نژاد های مختلف آن را وابسته به اختلاف فرهنگی مناطق مختلف دانست . بیش از۱۲۰ گونه قناری شناسائی شده است که بیشتر آنها متعلق به گونه های رنگی میباشند.به طور کلی می توان آنها را به سه دسته تقسم نمود.

۱- نژادهای آواز خوان ( Song Canaries )
– نژاد رولر هارتس آلمانی (harz Roller )
-نژاد آبزن بلژیکی (water Slager)
– نژاد تیم برادو اسپانیایی ( Spanish Timbrado)
– نژاد آواز خوان امریکائی ( American Singer)
– نژاد آواز خوان روسی یا مسکوی (russian Singer)
– نژاد آواز خوان ایرانی یا موقوم (persian Singer)

۲- نژادهای رنگی (color Canaries )
– رنگهای کاروتنی
– قرمز(red Factor)
– موزائیک
– موزائیک قرمز
– برنزی و …
– رنکهای ملا نینی
– زرد
– طلائی
– اوپال
– ایزابل و …
– رنگهای آلبینیسم
– سفید خالص
– سفید قهوه ای پاستل
– سفید توپاس و…

۳- نژادها با فرم بدنی خاص ( Type Canaries )
– نژاد لانکشایر(lanc Shire)
– نژاد یورکشایر(york Shire)
– نژاد نورویچ( Norwich)
– نژاد کاکلی کرستد (crest)
– نژاد کاکلی گلستر(gloster)
– نژاد فری پاریسی ترمپت (parisin Frill)
– نژاد فری پاریسی مرینگر (meringer)
– نژاد فری شمال هلند (northern Dutch Frill)
– نژاد فری جنوب هلند ( South Dutch Frill)
– نژاد فری سوئیسی ( Swiss Frill)
– نژاد فری میلانی ( Milanese Frill )
– نژاد فری پادوآئی ( Paduan Frill )
– نژاد فری ماکیژ ژاپنی (makigh )
– نژاد جیبر ایتالیائی ( Gibber Italicus )
– نژاد جیبوسو اسپانیائی ( Giboso Espanol )
– نژاد ملادو تینرفنو ( Melado Tinerfeno )
– نژاد هوسو ژاپنی ( Japanes Hoso )
– نژاد بوسو بلژیکی ( Belgian Bossu )
– نژاد مونیخی ( Munich Canaries )
– نژاد برنی ( Bernese Canaries )
– نژاد رازا اسپانولا ( Raza Espanola )
– نژاد لیزارد ( Lizard Canaries )
– نژاد اسکات فنسی ( Scotch Fancy )
– نژاد بوردر فنسی ( Border Fancy )
– نژاد فایف فنسی ( Fife Fancy )
– نژاد کولومبوس فنسی ( Columbus Fancy )
– نژاد فنسی ایرلندی ( Irish Fancy )
– نژاد فنسی لندنی ( London Fancy )
– نژاد رسمی ایرانی (persian Canaries )

پیشنهاد شده برای شما:
تاریخچه پرورش قناری در ایران
قناری کاکلی
قناری کاکلی

(زمزار)

همچنین ببینید

قناری آواز خوان(موقوم)

قناری آوازخوان (موقوم) آواز خواندن قناری نر امری طبیعی است که بوسیله آن با افراد …