خیار

فواید مصرف خیار در 8 مورد

( خواص خوراکی ها )

فواید مصرف خیار در 8 مورد

خیار خنک کننده، سبک با مقادیر بالایی از آب، یکی از پر مصرف‌ترین سبزیجات دنیاست که که می‌تواند رطوبت بدن را تامین کند. خیار برای بزگسالان و همچنین کودکان مفید است. ویتامین‌ها و مواد معدنی آن برای افراد سالمند مفید خواهد بود و می‌تواند انرژی مورد نیاز آن‌ها را در روز‌های طولانی تابستان تامین کند. خیار همچنین برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند نیز توصیه می‌شود.

خیار برای تسکین سردرد
بی خوابی شب و تغذیه نادرست می‌توانند باعث ایجاد خستگی صبحگاهی شوند که گاه با سردرد نیز همراه است. اسموتی خیار، آناناس و سیب تاثیر زیادی در کاهش سردرد دارد. این نوشیدنی طبیعی با تامین آب بدن، مواد سمی را از بدن دفع کرده و نیاز‌های غذایی را به طور صحیح تامین می‌کند.

ویتامین B، سیلیسیوم و گوگرد ترکیباتی هستند که می‌توانند به تقویت و تسهیل رشد مو‌ها کمک کنند. اگر دوست دارید موهایتان همیشه درخشان باشد، مصرف منظم خیار را فراموش نکنید.
بسیاری از درمان‌های طبیعی پوست نیز بر پایه خیار است، زیرا رطوبت و ریز مغذی‌های پوست را تامین می‌کند و همچنین در کاهش کبودی و تیرگی زیر چشم نیز مؤثر است. اگر با بی حالی و خستگی از خواب بیدار شدید حتما چند حلقه خیار را روی چشم هایتان بگذارید.

تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی
همان طور که به خوبی می‌دانید ۹۵% حجم خیار از آب تشکیل شده است. به کمک این ماده بدن می‌تواند بیشتر مواد زائد جمع شده که تاتیرات بدی دارند را دفع کند. از طرفی خیار سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که در برنامه روزانه مفید خواهد بود. بهتر است خیار را با پوست میل کنید، زیرا بیشترین مقدار ویتامین ث آن در پوست خیار جای دارد.

میوه‌ای برای مقابله با سرطان
خیار در پیشگیری و درمان سرطان نقش دارد. این صیفی نیز مانند دیگر میوه‌ها و سبزیجات حاوی مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و اسید‌های آمینه است که برای تغذیه سالم لازم بوده و می‌تواند از بدن در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت کند. خیار همچنین دارای ترکیباتی است که قادرند با سرطان سینه و تخمدان نیز مقابله کنند.

رفع بوی بد دهان با خیار
بسیاری از روز‌ها با احساس ناخوشایندی در دهان بیدار می‌شویم که خیار می‌تواند به رفع آن کمک کند. کافی است یک حلقه خیار را روی زبان بگذارید و بین زبان و سقف دهان بفشارید. نگه داشتن خیار در ۳۰ ثانیه باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری‌های عامل بوی بد دهان می‌شود.

تسهیل هضم غذا و کاهش وزن
مقدار بالای آب و مواد معدنی و همچنین کالری کم خیار آن را برای رژیم‌های لاغری مناسب ساخته است. همچنین فیبر‌های غذایی دارد که برای بهبود روند هضم غذا و دفع مواد زائد جمع شده در روده‌ها بسیار لازم است. خیار جذب ریز مغذی‌ها را تسهیل کرده و می‌تواند از احتباس آب در بدن نیز جلوگیری کند. سعی کنید هر روز خیار را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

درمان دیابت
خیار برای همه بیماران مبتلا به دیابت بسیار مفید خواهد بود. در این صورت حتما خیار میل کنید، زیرا به تنظیم گلوکز خون کمک می‌کند و مانع از نوسان‌های خطرناک قند می‌شود.

کاهش کلسترول و تنظیم فشار خون
بسیاری از تحقیقات ثابت می‌کنند که گوشت خیار حاوی استرول است که برای کاهش کلسترول بد خون بسیار مفید خواهد بود. به علاوه، خیار مقدار زیادی پتاسیم، منیزیوم و فیبر دارد این عناصر برای درمان پرفشاری خون و همچنین فشار خون پایین نیز مفید است.

مراقبت از استخوان‌ها و مفاصل
اگر از درد‌های آرتروز یا نقرس رنج می‌برید حتما به طور منظم خیار میل کنید. این خوراکی می‌تواند به تقویت غضروف‌ها کمک کند و مانع از درد‌های ناشی از آرتریت شود. به علاوه، مقدار ویتامین A، B۱، B۶، C. و D. همچنین اسید فولیک، کلسیم، منیزیوم و فسفر آن با اسید اوریک و پوکی استخوان مقابله می‌کند.

( باشگاه خبرنگاران )

همچنین ببینید

خیار

خیار و خواص بی نظیر آن

( خواص خوراکیها ) خیار و خواص بی نظیر آن خیار دارای سلولز بسیار زیادی …