لواشک

لواشک و ارزش تغذیه ای آن

( خواص خوراکیها )

لواشک و ارزش تغذیه ای آن

لواشک همان عصاره گرفته شده از میوه‌ها است که مورد علاقه همه افراد به ویژه بچه‌ها می باشد. متخصصان تغذیه به آن اکستراکت می‌گویند و با خشک کردن به دست می‌آید.

خشک کردن از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی است که قدمتی به اندازه تمدن بشر دارد و امروزه در کشورهای مختلف به شکل‌های گوناگون از روش‌های سنتی تا الگوهای صنعتی انجام می‌شود. امروزه با توجه به توسعه صنایع غذایی، روش‌های تهیه لواشک هم تحول یافته و نمونه‌های نوین این محصول با نظارت بهداشتی کافی تولید می‌شود.

بنابراین اگر دوستداران لواشک از محصولات بسته‌بندی شده با پروانه‌های بهداشتی استفاده کنند، دیگر لازم نیست نگران آلودگی آن باشند.

اما آیا بهداشتی بودن لواشک و نداشتن آلودگی میکروبی به معنای این است که مصرف آن خوب است؟ آیا می‌توان مصرف لواشک را به افراد مختلف توصیه کرد؟

مواد مغذی لواشک چیست و ارزش تغذیه‌ای آن تا چه حد است؟

غیر از نمک که برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشک‌های صنعتی به مقدار زیاد به آنها اضافه می‌شود و از معایب این ماده غذایی محسوب می‌شود، ریزمغذی‌های مفید و برخی ویتامین‌ها در لواشک به میزان خوبی وجود دارد و چون ماده اولیه لواشک انواع میوه‌هاست، بنابراین مصرف آن تا حدی فواید میوه را دارد و به مصرف پفک یا چیپس ارجحیت دارد. نداشتن کالری بالا از مزیت دیگر لواشک به عنوان یک خوراکی بین وعده های غذایی است.

مصرف شیرینی‌ها، چیپس و مواد مشابه همگی به علت کالری بالا، باعث چاقی می شوند که خوشبختانه این مشکل با مصرف لواشک بروز نمی‌کند. چون لواشک نوعی عصاره تغلیظ شده میوه‌هاست، خواص آن را باید با توجه به میوه اولیه شناخت. در این زمینه جالب است بدانیم لواشک آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشک سیب اثر معکوس دارد. لواشک زغال اخته هم با توجه به مواد ضد میکروبی خود می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های ادراری در خانم‌ها مفید باشد.

( دکتر حسینی، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران )

( زمزار )

همچنین ببینید

میوه ها

مفید برای کبد از نوع خوراکی

(خواص خوراکیها) مفید برای کبد از نوع خوراکی سیب سیب دارای پکتین است که می …