پرتقال

پرتقال دوستی برای تناسب اندام

(خواص خوراکیها)

پرتقال دوستی برای تناسب اندام

شاید نیازی به گفتن نداشته باشد که پرتقال یکی از منابع فوق العاده ی ویتامین C است این میوه سر حال تان می آورد و کاری چندانی به بدن نمی رسند. بدن ما بیش از پیش به ویتامین C نیاز پیدا می کند به همین دلیل هم از هر میوه و سبزی حاوی این ویتامین باید کمال استفاده را ببرید.

با پرتقال سرماخوردگی می رود

به خاطر میزان بالای ویتامین C وجود در آن پرتقال از بهترین میوه هاست این میوه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. این ویتامین به طور مستقیم روی عفونت تأثیر نمی گذارد اما علائم مربوط به آن را کاهش و تسکین می دهد. روزی یک پرتقال نصف نیاز روزانه‌ی بدن ما به ویتامین ث (60 میلی‌گرم) را تامین می‌کند. اگر آب پرتقال را ترجیح می‌دهید حتما خودتان در منزل اقدام به تهیه‌ی آن بکنید.

 پرتقال باعث کاهش کلسترول می‌شود

پرتقال به دلیل دارا بودن فیبرهای غذایی تاثیر زیادی روی کلسترول خون دارد. نتایج پژوهش ها نشان می‌دهد که مصرف آب پرتقال برای افرادی که چربی خون شان بالاست مفید است به خاطر اینکه می‌تواند چربی خون را پایین بیاورد. پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است.

 پرتقال دوست تناسب اندام

پرتقال سرشار از کلسیم (40 میلی گرم)، آب(85 درصد) و مقدار کمی کالری ( حدود 50 کیلوکاری برای هر یک عدد) و در واقع یک ماده‌ی غذایی کامل و همه چیز تمام است. اگر رژیم گرفته‌اید و می‌خواهید میزان کالری‌های دریافتی‌تان را بدون محروم کردن خود از مواد مغذی کاهش دهید می‌توانید به جای موز یا انگور، پرتقال میل کنید. پرتقال باعث افزایش جذب آهن نیز می‌شود. توصیه می‌شود. بعد از مصرف به عنوان مثال عدس حتما یک عدد پرتقال میل کنید. البته همیشه یادتان باشد که برای تناسب اندام و لاغری نیاز به یک برنامه‌ی غذایی سالم و تحرک بدنی کافی دارید.

پرتقال و دوری از سرطان 

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان داده‌اند که ترکیبات آنتی اکسیدانی پرتقال به پیشگیری از ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان دهان، سرطان مری، سرطان معده و سرطان کولون و حنجره کمک زیادی می‌کند. ویتامین C موجود در این میوه علاوه بر پیشگیری از ابتلا به این بیماری باعث می‌شود که قدرت درمانی برخی از این سرطان‌ها بیشتر شود. برای اینکه خواص آنتی‌اکسیدانی پرتقال چند برابر شود بهتر است علاوه بر مصرف آن روزانه یک فنجان نیز چای سبز بنوشید. آنتی اکسیدان‌های این دو، دست به دست هم داده و سدی در برابر سرطان‌ها می‌سازند.

پرتقال و قلب سالم

پرتقال خونی با پرتقال نوسرخ، یکی از گونه های پرتقال است که بخش گوشتی آن به رنگ خون است. این گونه معمولاً از پرتقال های معمولی کوچکتر است. قرمز بودن رنگ این پرتقال به دلیل وجود آنتوسانین است که رنگ دانه معمولی در گل ها و میوه هاست ولی در مرکبات نادر است.

پرتقال حاوی انواع مختلفی از ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام فلاونوئیدها( هسپرتین و نارینژنین) می‌باشد که از بروز بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند. مصرف روزانه‌ی آب پرتقال باعث کاهش اکسایش چربی خون می‌شود. به عقیده‌ی محققان مواد غذایی سرشار از ویتامین C باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. توجه داشته باشید که آب پرتقال کنسانتره حاوی بیشترین میزان فلاوونوئیدها است. این ترکیبات آنتی اکسیدانی به میزان زیادی در بخش سفید پوست پرتقال و در جداره‌های آن قرار دارند.

پرتقال رفیق پوست

خواص آنتی اکسیدانی پرتقال باعث کند شدن روند پیری سلول‌ها شده و برای ترمیم جای زخم بسیار موثر است. در واقع این میوه‌ی آبدار حاوی فلاونوئیدهای بی‌شماری است که باعث ارتقای قدرت سیستم سلولی می‌شود.

* دانشمندان سوئدی کشف کرده اند که خوردن پرتقال از سرطان لوزالمعده هم جلوگیری می کند.

* اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی است .

* پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است .

* پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است .

* جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد  مفید است .

* خوردن پرتقال ضد اسپاسم  و آرام بخش است .

* اسانس پرتقال را برای ضدعفونی کردن بکار می برند.

* پرتقال خون را تمیز می کند .

* رای برطرف کرده چین و چروک صورت وشادابی آن قسمت خوراکی پرتقال را روی صورت بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب بشوئید .

* پرتقال گرچه اسیدی است ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می‌کنند و بدنشان اسیدی شده است مفید است .

* برای استفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر است که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره های داخل آن بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می کند .

* پرتقال به جهت دارا بودن انواع ویتامین ها و املاح معدنی مختلف یک تقویت کننده عمومی بدن بوده و برای رشد و نمو استخوان ها، استحکام اندام ها و همچنین رشد بچه ها بسیار سودمند است؛ در ضمن مصرف آن به زنان حامله و شیرده نیز توصیه می شود.

* پتاسیم زیاد موجود در پرتقال عامل افزایش ادرار است؛ در نتیجه سموم را به سرعت از بدن دفع می کند؛ در ضمن پزشکان معمولا به افرادی که دچار مشکل یبوست هستند، توصیه می کنند که مصرف پرتقال و آب آن را افزایش دهند.

* پرتقال باعث افزایش ترشحات معده و کیسه صفرا می شود، بنابراین افرادی که از مشکلات معده و صفرا در رنج هستند قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنند.

* مصرف پرتقال برای درمان بیماری هایی همچون سرماخوردگی، زکام برونشیت، اسکوریوت (کمبود ویتامین C بری بری (کمبود ویتامین 1B)، بیماری قند، عوارض آسمی، رماتیسم، درد مفاصل و بسیاری از بیماری های دیگر مفید و موثر است.

پرتقال خونی 

پرتقال خونی با پرتقال نوسرخ، یکی از گونه های پرتقال است که بخش گوشتی آن به رنگ خون است. این گونه معمولاً از پرتقال های معمولی کوچکتر است. قرمز بودن رنگ این پرتقال به دلیل وجود آنتوسانین است که رنگ دانه معمولی در گل ها و میوه هاست ولی در مرکبات نادر است.

پرتقال خونی به دلیل دارا بودن مقادیر بسیاری آنتوسیانین برای درمان بیماری های قلبی بسیار مفید است.

پرتقال خونی حاوی رنگدانه های قرمزرنگ شفا بخشی است که دانشمندان معتقدند آب این پرتقال برای درمان بسیاری از اختلالات پزشکی از جمله چاقی، بیماری های قلبی و حتی سند روم در روده ها بزرگ مفید است.

مطالعات نشان می دهد که آب پرتقال خونی از چاق شدن جلوگیری می کند و کسانیکه آب پرتقال خونی می نوشند در مقایسه با کسانیکه از آب پرتقال معمولی استفاده می کنند، کمتر در معرض حملات قلبی و عروقی قرار می گیرند.

در یک تحقیق از میان 25 داوطلبی که صبحانه مفصلی میل می کردند، افرادی که آب میوه پرتقال خونی می نوشیدند به مراتب کمتر از دیگر افراد در معرض حملات قلبی و عروقی قرار گرفتند.

( تبیان )

همچنین ببینید

پرتقال

با 10 خاصیت شگفت انگیز پرتقال آشنا شوید

(خواص خوراکیها) با 10 خاصیت شگفت انگیز پرتقال آشنا شوید پرتقال یکی از میوه های …