خواص جعفری برای سلامتی

آشنایی با 35 خاصیت جعفری

( خواص سبزی ها )

آشنایی با 35 خاصیت جعفری

جعفری (Parsley) گیاهی بی رقیب برای سلامتی

۱. با سرطان مبارزه می‌کند

گروهی از دانشمندان از موسسه فیزیک و فناوری مسکو گزارش دادند که ترکیبات موجود در جعفری می‌توانند به مبارزه با سرطان کمک کنند. جعفری، ترکیبی به نام کارنوزول دارد که از سرطان جلوگیری می‌کند. این ترکیب با درمان سرطان‌های سینه، پوست، روده بزرگ و پروستات ارتباط دارد.

جعفری دارای فلاونوئید است، ترکیبی که می‌تواند از تکثیر سلول سرطان جلوگیری کند. ترکیب دیگری که به وفور در جعفری یافت می‌شود، لیتولئین – عامل جلوگیری از سرطان- است. این ماده، با بیشتر ویژگی‌های سلول‌های سرطان تداخل داشته و به نابودی آنها کمک می‌کند. همچنین از متابولیسم عوامل سرطان‌زا که باعث ایجاد عوامل جهش فعال در کروموزوم‌های کبد می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شد که یک ترکیب دیگر موجود در جعفری، به نام اپی ژنین، بیش از ۸۶٪ سلول‌های سرطانی ریه را می‌کشد. توجه به این نکته اهمیت دارد که پختن جعفری می‌تواند مفیدترین مواد مغذی موجود در آن را بکشد. بنابراین، هر روز یک قاشق چایخوری جعفری خام بخورید.

۲. با التهاب مبارزه می‌کند

اپی ژنین موجود در جعفری، خواص ضد التهابی دارد. و فلاونوئیدهای موجود در جعفری، برخی از بهترین مواد طبیعی برای مبارزه با التهاب هستند.

جعفری برای درمان التهاب کلیه‌ها و مثانه که ممکن است به ایجاد سنگ منجر شود به کار می‌رود. سطح بالای ویتامین C در مبارزه با التهاب نقش دارد.

جعفری دارای کوئرستین نیز هست، آنتی اکسیدانی که با التهاب مبارزه می‌کند. مهم‌تر این‌که، سلول‌هایی که هیستامین (ترکیبی که در واکنش به جراحت آزاد می‌شود) آزاد می‌کنند را تثبیت می‌کنند و این کار را با متوقف کردن التهاب انجام می‌دهند. کوئرستین می‌تواند وضعیتی ب نام پروستاتیت یا التهاب پروستات را درمان کند.

۳. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

میزان فراوان ویتامین C موجود در جعفری، آن را به غذایی برای تقویت سیستم ایمنی تبدیل می‌کند. روغن‌های معطر می‌توانند واکنش‌های ایمنی که بسیار تحریک شده‌اند را سرکوب کنند.

این خواص تقویت‌کننده سیستم ایمنی به درمان سریع زخم‌ها نیز کمک می‌کند.

۴. از قلب محافظت می‌کند

جعفری می‌تواند یک افزودنی کم نمک خوب برای ترکیبات طعم دهنده باشد مخصوصا اگر از آنها برای غذای دریایی استفاده می‌کنید. نمک کم به معنای سلامت قلب است. می‌توانید جعفری را با آویشن و پودر سیر ترکیب کرده و یک طعم دهنده سالم درست کنید. مطالعات نشان می‌دهد که می‌توان از جعفری برای درمان پرفشاری عروق و در نتیجه بیماری‌های قلبی استفاده کرد.

۵. سلامت استخوان را افزایش می‌دهد

جعفری دارای مقدار زیادی ویتامین K است که برای حفظ تراکم استخوانی و جلوگیری از شکستگی ضروری است. این ماده معدنی همراه با کلسیم، منیزیم، ویتامین D و فسفر- دیگر مواد مغذی مهم برای سلامت استخوان- عمل می‌کند.

جعفری از بازجذب استخوان (فرآیندی که طی آن سلول‌های استخوانی، بافت استخوان را می‌شکنند و مواد معدنی آزاد می‌کنند که باعث وارد شدن کلسیم از بافت استخوان به درون خون می‌شود) جلوگیری می‌کند که تاثیرات مفیدی بر ساختار اسکلتی فرد دارد. اگرچه بازجذب استخوان ضروری است اما میزان زیاد آن می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

ساخت و حفظ استخوان‌ها به وسیله دو نوع استئوبلاست (که استخوان‌ها را می‌سازد) و استئوکلاست (که باعث جذب استخوان می‌شود) انجام می‌شود. عدم تعادل میان این دو نوع سلول باعث اختلالات متابولیک مانند پوکی استخوان و استخوان مرمری می‌شود. اپی ژنین موجود در جعفری می‌تواند از این اختلالات جلوگیری کند.

۶. به درمان کم خونی کمک می‌کند

جعفری سرشار از آهن است و همین، نقش آن در درمان کم خونی را توضیح می‌دهد. تزئین غذا با جعفری، راه آسانی برای افزایش دریافت آهن است. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای دریافت آهن، شروع کردن روز با اسموتی جعفری است.

مطالعات نشان می‌دهند که برگ‌های جعفری خواص ضد کم خونی دارند.

ویتامین C کافی به جذب آهن کمک می‌کند. جعفری، سرشار از ویتامین C است که جذب آهن را افزایش داده و در نتیجه به درمان کم خونی کمک می‌کند.

۷. خواص ضد باکتری از خود نشان می‌دهد

با استناد به یک مطالعه مصری، جعفری، خواص ضد باکتری از خود نشان می‌دهد مخصوصا در برابر باکتری استافیلوکوکوس اورئوس. حتی روغن‌های معطر از جعفری ارگانیک می‌توانند خواص ضد باکتری ( و آنتی اکسیدانی) داشته باشند.

جعفری در مبارزه با باکتری‌های گرم منفی و گرم مثبت موثر است. جعفری یک عامل ضد باکتری بالقوه است و با استناد به مطالعات می‌تواند برای اهداف دارویی به کار رود.

۸. سلامت غدد را حفظ می‌کند

جعفری در سلامت غدد نیز نقش دارد. مطالعات نشان می‌دهند که جعفری، توانایی کاهش تورم و بزرگ شدن غدد را دارد. می‌تواند سموم آبی و ماده مخاطی زیاد را نیز دفع کند.

این گیاه می‌تواند غدد فوق کلیوی را نیز تسکین دهد. با استناد به یک مطالعه مصری دیگر، ریشه جعفری دارای کلسیم، آهن و ویتامین‌های B کمپلکس نیز هست که غدد پاراتیروئید را تقویت می‌کنند.

۹. رگ‌های خونی را جوان‌سازی می‌کند

مطالعات نشان می‌دهند که آب جعفری می‌تواند عروق خونی به ویژه عروق و مویرگ‌ها را آرام کند. به هر حال، تحقیقات کمی در این مورد انجام شده است. برای اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

۱۰. اسهال را درمان می‌کند

برگ‌ها، دانه‌ها و حتی ریشه جعفری به عنوان کاهش دهنده‌های قوی اسهال شناخته می‌شوند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن جعفری به عنوان چای می‌تواند برای درمان اسهال، بهتر عمل کند. چای، هضم چربی‌ها و پروتئین‌ها را بهبود بخشیده و جذب روده‌ای را نیز افزایش می‌دهد.

۱۱. به گوارش کمک می‌کند

جعفری برای درمان سوء هاضمه و دیگر شرایط مرتبط مانند نفخ و کولیک نیز به کار می‌رود. ویژگی‌های تسهیل فرآیند هضم در جعفری را می‌توان به فیبر آن نسبت داد. فیبر کمک می‌کند که غذا به نرمی از دستگاه گوارش عبور کند.

جعفری به کمک به گردش خون نیز شناخته می‌شود. خواص مسهل و ادرارآور این گیاه به گوارش کمک می‌کنند. آپیول، روغن گرفته شده از دانه جعفری نیز به گوارش کمک می‌کند.

۱۲. سطح کلسترول را تنظیم می‌کند

یکی از دلایل موثر بودن جعفری در تنظیم سطح کلسترول خون، فیبر آن است. مطالعات نشان می‌دهند که آب جعفری، خواص هایپوکلسترولمیک دارد که می‌توان آن را به فلاونوئیدهای موجود درآن نسبت داد. فلاونوئید، بیوسنتز کلسترول را کاهش داده و در نتیجه به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.

۱۳. سلامت گوش را افزایش می‌دهد

جعفری یکی از گیاهانی است که می‌تواند مایع درون گوش را تمیز کند. چون جعفری به طور طبیعی مخاط را در بدن حرکت می‌دهد، می‌تواند به خروج مایع از گوش کمک کند. نوشیدن آب جعفری خام می‌تواند تاثیرات مفیدی داشته باشد. اما قبل از آن با پزشک مشورت کنید زیرا آب جعفری باعث ناراحتی معده در برخی افراد می‌شود.

۱۴. ورم را درمان می‌کند

جعفری به دلیل ادرارآور بودن، آب اضافی را از بدن دفع می‌کند. همچنین، نمک اضافی که باعث تورم می‌شود را نیز از بدن خارج می‌کند.

یک مطالعه ایرانی نشان می‌دهد که جعفری می‌تواند به درمان اختلالات کلیوی ناشی از تورم شدید نیز کمک کند.

مهم است که درباره احتباس مایعات با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. جعفری می‌تواند به جذب سدیم و آب کمک کند اما قبل از مصرف هرگونه مکمل، احتیاط کنید.

۱۵. سلامت کلیه را افزایش می‌دهد

چون جعفری، ادرارآور است و به دفع مایعات از بدن کمک می‌کند، می‌تواند تاثیر مثبتی بر کلیه‌ها بگذارد – زیرا می‌تواند مواد اضافی را از کلیه دفع کند. دو ماده موجود در روغن جعفری را می‌تواند مسئول خواص ادرارآور جعفری دانست- آپیول و میریستیسین.

جعفری می‌تواند به خلاصی از سنگ کلیه و صفرا کمک کند.

اما به یاد داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از روغن جعفری می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند.

۱۶. سلامت کبد را افزایش می‌دهد

جعفری می‌تواند در محافظت از کبد عالی عمل کند، مخصوصا در افراد دیابتی. در یک مطلعه ترکی، موش‌های دیابتی که با جعفری درمان شدند، گلوکز خون پایین‌تر و افزایش سلامت کبد را نشان دادند.

بر اساس یک گزارش تغذیه‌ای دیگر، جعفری به باز شدن انسداد در کبد و طحال نیز کمک می‌کند.

۱۷. مشکلات قاعدگی را درمان می‌کند

دو روغن فرار موجود در جعفری- آپیول و میریستیسین- مسئول اثرات قاعده‌آور آن هستند. اگرچه هیچ مدرک قوی وجود ندارد که نشان دهد که جعفری می‌‌تواند قاعدگی را تحریک کند، اما یک مطالعه از یک داروی روسی نشان می‌دهد که آب جعفری تا ۸۵٪ می‌تواند باعث زایمان شود. به هر حال، گیاه شناسان و پزشکان داروسازی جایگزین از جعفری برای درمان مشکلات قاعدگی استفاده می‌کنند.

۱۸. شب کوری را درمان می‌کند

شب کوری به دلیل کمبود ویتامین A به وجود می‌آید و جعفری سرشار از این ویتامین است و می‌تواند به درمان این مشکل کمک کند. با استناد به مرکز درمانی دانشگاه راچستر، رتینول، که متابولیت ویتامین A است، برای ساخت رودوپسین، با اپسین ترکیب می‌شود. اپسین، یک رنگدانه در شبکیه و رودوپسین یک ماده شیمیایی تاثرگذار در دید شب است.

۱۹. سلامت دهان را افزایش می‌دهد

اگرچه به تحقیقات بیشتری نیاز است اما مطالعات نشان داده‌اند که جعفری می‌تواند از طریق فرآیندی به نام بوزدایی آنزیمی به کاهش بوی بد دهان کمک ‌کند. گروهی دیگر از مالعات نشان می‌دهند که ممکن است جعفری درمان موقتی برای بوی بد دهان باشد اما راهی دائمی نیست.

جالب‌تر این‌که بوی بد دهان به دلیل برخی از اختلالات روده‌ای به وجود می‌آید. برخی از آنها شامل بیماری‌هایی مانند بیماری معدی و روده‌ای و اختلالات دستگاه تنفسی فوقانی و متابولیسم میکروبی زبان باشند و ممکن است جعفری به درمان برخی از این مشکلات کمک کرده و بوی بد دهان را را نیز بهبود بخشد.

۲۰. برای دوران بارداری خوب است

جعفری، منبع خوبی از آهن است، ماده‌ای معدنی که برای بارداری بسیار مهم است. این گیاه به بارداری آسان نیز کمک می‌کند.

خواص این گیاه برای پوست را می‌توان به خواص آنتی اکسیدانی و مقادیر زیاد ویتامین C آن نسبت داد. جعفری، به درمان زخم‌ها کمک می‌کند، خواص ضد پیری دارد و به جلوگیری از آکنه و جوش کمک می‌کند.

۲۱. چین و چروک، خطوط و جای زخم‌ها را کاهش می‌دهد

چون ویتامین C به طور طبیعی در بدن وجود ندارد، ما باید آن را از طریق خوردن غذا تامین کنیم. ویتامین C بالای موجود در جعفری، پوست را تغذیه کرده و خطوط، چین و چروک و جای زخم‌ها را کاهش می‌دهد.

مصرف جعفری، تولید کلاژن را در پوست تحریک کرده و تولید و ترمیم سلول را افزایش می‌دهد. این، به رشد سریع‌تر پوست منجر شده که باعث ایجاد پوستی بدون جوش، صاف و نرم می‌شود و از همه مهم‌تر این‌که باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط می‌شود.

جعفری شامل مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که در برابر رادیکال‌های آزاد از پوست محافظت کرده و علائم پیری مانند خطوط و چین و چروک را به تعویق می‌اندازد.

۲۲. درمان زخم را افزایش می‌دهد

جعفری حاوی بتاکاروتن است که برای حفظ و ترمیم پوست به ویتامین A تبدیل می‌شود. بنابراین، خوردن جعفری، خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده که چین و چروک را به تعویق می‌اندازد و فرآیند درمان زخم را تسریع می‌بخشد.

۲۳. دایره‌های تیره دور چشم را از بین می‌برد

جعفری در از بین بردن دایره‌های تیره دور چشم نقش بسیاری دارد. جعفری، حاوی مقدار زیادی ویتامین C، کلروفیل و ویتامین K است که پوست دور چشم را روشن کرده و پف زیر چشم‌ها را کاهش می‌دهد. استفاده از جعفری برای این درمان بسیار ساده است.

فقط مقداری جعفری را فشار دهید تا آب آن را بگیرید. آن را با یک قاشق چایخوری ماست ترکیب کرده و بر قسمت‌های دور چشم بگذارید. می‌توانید پنبه را در آب جعفری خیسانده و آن‌ را ه مدت ۱۰ دقیقه زیر چشم‌‌ها بگذارید.

برای کاهش دایره‌های تیره، این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

۲۴. از پوست، محافظت ضد باکتری و ضد قارچی می‌کند

روغن‌های فرار موجود در جعفری، به ویژه اوژنول، اثر ضد باکتری و ضد قارچی دارند که برای درمان آکنه، جوش و عفونت پوست و منافذ مفیدند. روغن جعفری در بازار موجود است. هیچ گاه روغن جعفری را مستقیما روی پوست قرار ندهید زیرا می‌تواند پوست را بسوزاند.

آن را با یک روغن حامل مانند روغن زیتون یا بادام رقیق کنید، سپس روی صورت بگذارید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند، سپس بشویید.

۲۵. پوستی صاف و درخشان به شما هدیه می‌کند

مصرف زیاد جعفری به تعدیل ترشح چربی در پوست چرب کمک می‌کند. همچنین، به باز شدن منافذ که ممکن است باعث آکنه شود نیز کمک می‌کند. روی موجود در جعفری، التهاب پوست را مهار کرده و بازسازی پوست را افزایش می‌دهد. همچنین، قرمزی را کاهش داده و آکنه را از بین می‌برد.

می‌توانید برای داشتن پوستی درخشان، تونر جعفری نیز درست کنید.

برگ‌های جعفری را با چنگال فشار دهید تا آب آن را بگیرید. آب مقطرجوش را به آن اضافه کرده و بگذارید سرد شود. حالا، یک قاشق غذاخوری آبلیمو، سه قطره روغن درخت چای و سه قطره روغن معطر رزماری را به آن اضافه کنید. می‌توانید آن را در یخچال نیز قرار دهید. در زمان لازم، یک توپ پنبه‌ای را در تونر قرار داده و آن را با حرکات دورانی بر صورت بگذارید.

این تونر، قابلیت پاک کنندگی بالایی دارد. به متعادل شدن سطح pH پوست کمک کرده و باکتری عامل آکنه را می‌کشد. پوست چرب و التهاب پوست را نیز درمان می‌کند.

۲۶. سلامت کلی پوست را افزایش می‌دهد

جعفری، حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، منگنز، مس و روی است که برای حفظ سلامت پوست ضروری است. عصاره برگ‌های جعفری را گرفته و آن را با ۲۰۰ میلی‌لیتر آب ترکیب کنید. این دمنوش را روزانه بنوشید تا پوستی سالم داشته باشید.

۲۷. از آکنه و جوش جلوگیری می‌کند

افراد دارای پوست مختلط یا پوست چرب می‌توانند برای جلوگیری از آکنه و جوش، این تونر را تهیه کنند.

مقداری جعفری را در کاسه‌ای گذاشته و با استفاده از قاشق یا چنگال آن را له کنید. دو قاشق چایخوری عسل را به این ترکیب اضافه کرده و خوب هم بزنید تا عسل به رنگ سبز درآید. آن را بر صورت گذاشته و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید. پس از آن از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

عسل و جعفری، خواص ضد باکتری دارند که جوش‌ها را درمان کرده و پوست را صاف و تغذیه می‌کنند. برای درست کردن آن، به جای جعفری خشک از جعفری تازه استفاده کنید.

۲۸. می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای صورت به کار رود

می‌توانید از جعفری خشک به عنوان یک درمان صورت استفاده کنید.

یک قاشق سرپر برگ جعفری خشک را به ۲۰۰ میلی‌لیتر آب اضافه کنید. حداقل ۲۰ دقیقه آن را بجوشانید. از روی شعله برداشته و اجازه دهید ترکیب در دمای اتاق سرد شود.

می‌توانید یک یا دو بار در روز از این آب برای شستن صورت استفاده کنید. برای بهره‌مندی از حداکثر خواص آن، این شوینده را روزانه تهیه کنید.

۲۹. از لکه‌های تیره و تغییر رنگ پوست جلوگیری می‌کند

جعفری در کاهش لکه‌های تیره و تغییر رنگ پوست مفید است. یک بسته صورت تشکیل شده از جعفری، عسل و آبلیمو می‌تواند لکه‌های تیره را رفع کرده و تغییر رنگ پوست را درمان ‌کند.

یک دسته متوسط از برگ‌های جعفری را در آب گرم بخیسانید. آنها را خرد کرده و با هاون له کنید. یک قاشق چایخوری آبلیمو و یک قاشق غذاخوری عسل خام را به آن اضافه کرده و خوب له کنید. پوست خود را با یک پاک‌کننده ملایم پاک کرده و سپس آن را بر پوست، به ویژه جوش‌های سر سیاه بگذارید. اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند و سپس آب بکشید. این بسته صورت، پوست را شاداب و تازه می‌کند.

۳۰. مانند یک پاک‌کننده موثر عمل می‌کند

مقدای برگ جعفری را با ماست در غذا ساز بریزید. اجازه دهید تا به شکل یک خمیر نرم درآید. یک قاشق چایخوری جو دو سر و چند قطره روغن درخت چای را به آن اضافه کنید. ماسک را بر صورت تمیز و گردن گذاشته و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را شسته و خشک کنید.

برای رفع سلول‌های مرده پوست و آلودگی از صورت، این ماسک را سه بار در هفته استفاده کنید.

۳۱. پوست تحریک شده را آرام می‌کند

برگ‌های جعفری خشک یا تازه را روی پوست تحریک شده یا محل گزش حشرات بگذارید تا تحریک‌پذیری آن کم شود. برای جوش هم، برگ جعفری را در آب جوشانده و آن را برای چند ساعت روی قسمت‌های آسیب دیده بگذارید. این، به کاهش کک و مک و لکه‌ها نیز کمک می‌کند.

استفاده از روغن دانه جعفری می‌تواند به درمان کبودی‌ها کمک کند.

۳۲. ریزش مو را کنترل می‌کند

جعفری، سرشار از دیگر مواد مغذی مهم است که با کمبودهای تغذیه‌ای عامل ریزش یا ضعف مو مبارزه می‌کنند. جعفری، به صورت سنتی به عنوان تونیک مو برای ضدعفونی کردن پوست سر و کنترل ریزش مو به کار رفته است. این گیاه، حاوی اپی ژنین است، آنتی اکسیدان فلاونوئیدی که با تنظیم ژن TGF-beta۱، ریزش مو را کنترل می‌کند.

مقداری ساقه جعفری را به صورت پوره درآورده و ۱۰۰ میلی‌لیتر آب به آن اضافه کنید. این تونیک را بر پوست سر مرطوب گذاشته، موهای خود را در حوله بپیچید و بگذارید یک ساعت بماند. آن را با شامپو بشویید.

۳۳. به حفظ رنگ طبیعی مو کمک می‌کند

جعفری، حاوی مقدار بالایی مس است که به حفظ رنگ طبیعی مو کمک می‌کند. می‌توان آن را به صورت موضعی یا با افزودن آن به رژیم غذایی، استفاده کرد.

۳۴. رشد مو را افزایش می‌دهد

جعفری برای افزایش رشد مو بسیار موثر است.

پودر دانه جعفری را بر پوست سر مالیده و پوست سرتان را آرام بمالید. این کار، گردش خون در پوست سر را تحریک کرده و رشد مو را افزایش می‌دهد. برای داشتن موی بلند و صاف، این کار را به مدت دو ماه و به صورت دو با در هفته انجام دهید.

۳۵. به درمان شوره سر کمک می‌کند

موهای خود را با خیسانده برگ جعفری بشویید تا از شوره سر خلاص شوید.

( تبیان )