ختمی چینی (Hibiscus chinensis)
ختمی چینی (Hibiscus chinensis)

گل ختمی چینی (Hibiscus chinensis)

گل ختمی چینی (Hibiscus chinensis)+عکس

این گونه بسیار زیبای درختچه‌ای تقریباً در تمامی طول سال دارای گل‌ می‌باشد، اما در فصل بهار و پاییز گلهای بیشتری تولید می‌کند. نسبت به کمبود ریزمغذی به خصوص آهن حساسیتنشان می‌دهد، لذا در صورت کاشت در منطقه توصیه می‌گردد با مواد ریزمغذی نسبت به تقویت محیط رشد گیاه اقدام گردد و یا از آبیاری با آب شور یا لب شور پرهیز گردد.

 

رویشگاه و ویژگیهای گیاه شناسی گل ختمی

این گیاه پایا، بومی جنگلهای گرمسیر هندوستان بوده و از خانواده پنیرکیان می باشد. نام علمی این گیاه Hibscus Rosa Sinensis است که اولین بار گیاهشناس معروف سوئدی به نام کارل فن لینه آن را نامگذاری کرده است. ارتفاع گیاه به محل کاشت آن بستگی دارد و در فضای آزاد مناطق گرمسیری تا ۵ متر می رسد ولی در گلدان بیشتر از ۵/۱ متر رشد نمی کند. برگها تخم مرغی شکل، نوک تیز، سبز براق و دندانه دار می باشد. گلها بر دو نوع هستند، بوته هایی با گلهای پرپر و دیگری بوته هایی با گلهای کم پر که بر روی شاخه های یکساله ظاهر می شوند. گلدهی گیاه در فصل تابستان آغاز شده و تا پایان پاییز ادامه می یابد، همچنین نگهداری این گیاه در فصل زمستان در گلخانه گرم، سبب گلدهی آن می شود. قطر گلها حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر می باشد و گلها به رنگهای سرخ، زرد، نارنجی و سفید ظاهر می شوند. این گیاه معمولا گلهای زیادی تولید می کند ولی دوام گلهای آن بسیار کم است.

 

راهنمای تکثیر و نگهداری گل ختمی چینی
راهنمای تکثیر و نگهداری گل ختمی چینی

راهنمای تکثیر و نگهداری گل ختمی چینی

گل ختمی چینی، بومی چین است و ارتفاع و گسترش آن به حدود ۱/۵ متر می‌رسد. این گونه دارای برگهای سبز تیره وتخم مرغی شکل، با لبه دندانه‌دار و یا لوبدار است. آگاهیهای بیشتر درباره شیوه ازدیاد و مراقبت از آن را در ادامه بخوانید.

گلهای ختمی ازاواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می‌گردد و طول عمر کمی دارد. رنگ گل‌های زرد، صورتی وقرمز است.

مراقبت: ختمی چینی به نور زیاد، گرمای معمولی تا زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰تا ۷۰ درصد وخاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود:  کود مورد نیاز ختمی را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هرهفته یکبار، از اسفند تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.

خاک:  مخلوطی از کود کاملا پوسیده حیوانی، ماسه وتورب برای این گیاه مناسب است.

ازدیاد:  برای تکثیر، قلمه‌های انتهایی ساقه را که نشانه‌ای از گلدهی در آن‌ها وجود ندارد، با یک چاقوی تیز، از گیاه مادری جدا کنید. همچنین می‌توانید، شاخه‌های فرعی را همراه پاشنه یعنی قسمتی از ساقه اصلی، به آرامی بردارید. قلمه باید به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر باشد. انتهای آن را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۸ سانتی متر، حاوی کمپوست بذر و قلمه قرار دهید و به طور منظم مه‌پاشی کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. پس از ریشه‌دهی و رشد مجدد کیسه را بردارید و مه‌پاشی را متوقف کنید تا گیاه به طور طبیعی به رشد خود ادامه دهد. خاک را کمی مرطوب نگهدارید و کود مایع را برای تغذیه ختمی، مصرف نمائید. زمانی که گیاه کاملا قوی شد، آن را به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتی‌متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید

گل ختمی چینی
گل ختمی چینی
Hibiscus rosa-sinensis گل ختمی چینی
Hibiscus rosa-sinensis گل ختمی چینی
ختمی چینی (Hibiscus chinensis)
ختمی چینی (Hibiscus chinensis)
ختمی چینی (Hibiscus chinensis)
عکس ختمی چینی (Hibiscus chinensis)

(زمزار)