مرواریدی تاجدار (Crown Pearlscale)

ماهی طلایی (GoldFish) و انواع آن

(ماهیان زینتی آب شیرین)

ماهی طلایی (GoldFish) و انواع آن

ماهی قرمز ( کاراسیوس آراتیس) که آن را ماهی طلایی نیز می گویند از جمله نخستین ماهی هایی هستند که توسط انسان در منزل نگهداری شدند و هم اکنون نیز از معمول ترین ماهیهای آکواریومی به شمار می آیند.

ماهی های قرمز بعنوان عضو کوچک خانواده ماهی کپور، بومی شرق آسیا هستند که برای نخستین بار اواخر قرن هفدهم به اروپا وارد شدند.

بخشی از شهرت ماهی قرمز به مقاومت این گونه بر می گردد. ماهی قرمز، ماهی آبهای سرد است و قادر است در اکواریوم بدون گرمایش یا در یک استخر ماهی در فضای باز به حیات خود ادامه دهد.

ماهی قرمز حتی قادر است برای مدت کوتاهی در یک استخر پوشیده از یخ نیز زنده بماند.

جفت گیری انتخابی به تولید ماهیهایی در رنگ های مختلف منجر شده است که بعضی از آنها از رنگ طلایی ماهیهای اولیه بسیار فاصله دارند. شکل بدن و ترکیب باله و چشم آنها نیز متفاوت است.

انواع گلد فیش ها

( گلدفیش های تک دم )

 

Commons

گلدفیش معمولی

شناخته شده ترین نوع گلدفیش است که از شکل اصلی و حشی دور نیست .تا کنون از طریق جفت گیری انتخابی با رنگ نارنجی یا طلایی رنگدانه دار شده است. در میان آن ها تعدادی از واریته های رنگی گلدفیش معمولی همانند سفید ،طلایی و اشکال خالدار وجود دارند . گلدفیش معمولی بدن و باله های مساوی و متناسب شده ای دارد و می تواند تا ۲۳ سانتی متر رشد کند . اگرچه در صورت نگهداری در اکواریوم یا تنگ خیلی کوچکتر خواهد ماند . گلدفیش معمولی یک چنگال و باله دمی کوتاه دارد . یک ماهی خوب و سالم فلس های متالیکی بر تمام بدنش دارد . ماهی های قرمز ، زرد ، نارنجی ، نقره ای و حتی رنگارنگ معمولند .

Comets

شهابی

یک گونه نسبتا جدید و شاید آمریکایی است . مشخصه این نژاد دم بسیار بلند و چنگالی شکل آن است به طوری که دم این ماهی ¾ طول بدن این ماهی را تشکیل می دهد . این گونه به رنگ های قرمز – زرد و نارنجی یافت می شود . تکثیر کننده های ژاپنی از این گونه واریته های زیبایی مثل ساراسا (sarasa comet)تکثیر کرده اند . این گونه باند های سفید و قرمزی شبیه کپور کوی داشته و از بالا خیلی باشکوه بنظر می رسد . این گونه بیشتر مخصوص باغ برکه ها در فضای باز تکثیر شده است .
واریته تک دم تانچو ( tunchu) شبیه شهابی است ، که البته بدنی نقره ای دارد و نوک باله های آن قرمز رنگ می باشد . همه این گلدفیش ها پر تحمل بوده و مراقبت و پرورش نسبتا آسانی دارند . به هر حال ، به علت رفتار آنها گلدفیش شهابی برای استخرو باغ برکه مناسب ترین گزینه می باشد .

 

Comets شهابی

Sarasa comet

ساراسا

گلدفیش ساراسا از دسته ی گلدفیش های تک دم است. ساراسا بومی کشور چین است. اما به علت تکثیر گسترده، اکنون در تمام کشور های جهان یافت می شود. گلدفیش ساراسا ماهی سخت جانی است. این ماهی دارای رنگ قرمز براق با تکه های سفید است.

گلدفیش ساراسا را می توان با غذاهای خشک بسته بندی شده که پروتئین آن ها بیش از ۳۰ درصد نباشد تغذیه نمود.

گلدفیش ساراسا با ماهی کوی و سایر گلدفیش های هم اندازه ی خود سازگاری دارد.

Shubunkin Goldfish (Calico)

شابونکین یا کالیکو

شابونکین که در لغت به معنی ابریشم زربفت سرخ است، نوعی گلدفیش مقاوم و تک‌دم با فلس‌های صدفی رنگ و نقش‌های موسوم به کالیکو است.

در واقع این ماهیان اصالتا ژاپنی را نخستین بار فردی به نام یوشیگورو آکی‌یاما با پیوند دو گونه‌ ماهی دمکین یا کالیکوی چشم‌تلسکوپی و گلدفیش معمولی پرورش داد.

استخوانبندی و ساختمان ظاهری شابونکین بسیار شبیه گلدفیش معمولی است: هردو بدن کشیده‌ و باله‌های متقار و متناسب دارند.

به خاطر رنگ براق و صدفی فلس‌های این ماهی و نقش‌های روی بدن او آنها را در دسته ماهی‌های کالیکو هم قرار می‌دهند. در سرتاسر بدن این ماهی مخلوطی از رنگ‌ها و نقش‌های سیاه، خاکستری، آبی، قهوه‌ای، بنفش، سرخ و سفید و همچنین لکه‌های رنگی تیره دیده می‌شود که گاهی تا روی باله‌ها امتداد می‌یابد. شابونکین‌های آبی رنگ مرغوب‌ترند. بهترین شابونکین‌های آبی از طریق پیوند دو شابونکین آبی حاصل می‌شوند، اگرچه پیوند ماهی‌های برنزی متالیک با صورتی هم گاهی شابونکین آبی تولید می‌کند، و گاهی هم خاکستری زغالی.

شابونکین‌ها در ۲ دسته‌ی شابونکین لندن،  بریستول قرار می‌گیرند که  دسته‌ی دوم باله‌های بلندتر و چنگال مانند دارند.

شابونکین لندن همزمان با شابونکین آمریکایی در دهه ۱۹۲۰ تولید شدند. شابونکین بریستول بعدها با پیوند این دو دسته یعنی شابونکین لندن و آمریکایی به دنیا آمد.

آنها با فلس های صدفی خود ، ظاهری شبیه مروارید دارند که ممکن است تا ۲۳ سانتی متر رشد کنند .

London Shubunkin
شابونکین لندن

بدن و باله هایی شبیه گلدفیش معمولی دارد . آن باید قسمت های قرمز ، سیاه و زرد در طول لکه های سیاه بر پس زمینه ا ی به رنگ آبی درخشان داشته باشد . معمولا این رنگ آمیزی و لکه دار بودن بر باله های این ماهی خیلی جذاب امتداد می یابد .

 

Bristol Shubunkin

شابونکین بریستول

ماهی باریک با باله های به خوبی رشد یافته ، به ویژه باله ی دمی بزرگ چنگالی شکل با انتهای مدور است . رنگ آمیزی آن با شابونکین لندن یکسان است .

 

انواع گلدفیش ها

( گلدفیشهای دو دم ساده )

Wakin

واکین

ماهی واکین ( wakin )گلدفیش معمولی ژاپن می باشد هرچند از چین نشأت گرفته است . واکین شبیه ماهی گلدفیش معمولی است هرچند باله دمی دوبل دارد . همچنین ممکن است این واریته با فلس های صدفی دیده شود . برخی معتقدند گلدفیش دم پروانه ای یا جیکین ( jikin ) به خاطر شکل دمش از واکین پدید آمده است . به هر حال در بررسی از پشت باله دمی آن شکل یک ( X ) دارد .

گلد فیش واکین مشتقات زیادی دارد.طول بدن آن به ۱۸ سانتی متر میرسد.فلس های بزرگ و مجزا از یکدیگر از مشخصات بارز گلد فیش واکین سفید و قرمز است.

Jikin

جیکین

جیکین یکی از انواع گلدفیش دم‌پروانه‌ای و یکی از زیباترین انواع نادر گلدفیش تزئینی است. یکی از قشنگ‌ترین دم‌ها را دارد که در پشت به چهار باله کوچک تقسیم می‌شود و و از پشت شکلی شبیه حرف X را می‌سازد.

این نوع گلدفیش رشد خوبی دارد، تا ۹ اینچ و بیشتر رشد می‌کند و بنابراین مناسبِ آکواریوم‌های بزرگ و جادار یا حوض و دریاچه است.

جیکین گلدفیشِ جان‌سختی است و در عین حال چون سختی می‌شود آن را پرورش داد، کمیاب است.

بدن جیکین یا گلدفیش دم‌پروانه‌ای شبیه ماهی معمولی است ولی رنگ‌های بدنش از قرمز به سفید تغییر کرده است.

یادتان باشد پرورش این ماهی حتی از دو والدِ جیکینِ سالم و اصیل هم تضمینی نیست و ممکن است بچه‌هایشان جیکین نشوند. اگر این ماهی را پیدا کردید قدرش را خوب بدانید.

Jikin جیکین

انواع گلدفیش ها

( گلدفیشهای دو دم با باله پشتی )

Fantail

دم چتری

ماهی دم چتری یک ماهی بسیار مناسب برای مبتدیان است چرا که دم چتری بسیار ماه مقاومی است..ماهی دم چتری را در ابی نزدیک به نقطه انجماد میتوان نگهداری کرد.این ماهی زیاد بزرگ جثه نمیشود و به ندرت به اندازه ۱۶ سانتیمتر میرسد.دم چتری مانند هم نوعان خود علاقه زیادی به خوردن تخمهای خود دارد.

Veiltail

دم چادری

از نظر ظاهری بسیار شبیه رایکین ها است واغلب با ان اشتباه گرفته میشود..اما در واقعیت دارای تفاوتهای محسوسی نسبت به رایکین ها است که از جمله انها میتوان بدن کشیده ولاغرتر دم چادری را نسبت به رایکین نام برد.آنها همانند رایکین نسبت به آب سرد حساس اند.

Pearlscale
فلس مرواریدی

ماهی فلس مرواریدی یا همان پرسکال بدنی تخم مرغی با پولکهای زیبا که به شکل دانه های سفید مروارید دمی زیبا و در گونه های اصیلتر دارای یک تاج زیبا بر روی سر یکی از پر طرفدار ترین گلدفیشها به حساب می آید نسبت به گلدفیشهای دیگر حساسترند ولی در صورت بلوغ در سن ۲ سالگی به اوج زیبایی خود می رسند

به دلیل شکل خاص بدن و چاقی زیاد نسبت به انواع دیگه گلدفیش به اون Pearlscale (گلابی شکل) می گویند. که در ایران به خاطر شکل خاص پولکهای بدنش به گلدفیش پولک مرواریدی یا به اختصار گلدفیش مرواریدی معروف شده است. در کشورهای دیگه به خاطر شکل بدنش گاهی به آن Golf Ball Goldfish یا گلدفیش توپ گلفی هم می گویند.

مشخصات ظاهری و رفتاری:

بدن چاق و گرد با پولکهای برجسته. در یک گلدفیش مرواریدی اصیل پولکها کاملا برجسته و بسیار شبیه به قطعات مروارید هست.

از نظر شکل دم به دو گروه دم کوتاه و دم چادری تقسیم بندی می شود. به دلیل چاقی زیاد، انواع دم کوتاه بصورت تلوتلو خوران حرکت می کنند و به همین دلیل از نگهداری انها در کنار ماهی های سریع باید خودداری کنید.

از نظر رنگ آمیزی نسبت به رایکین ها تنوع کمتری دارند و اغلب در رنگهای قرمز، سفید، سفید-قرمز و کالیکو در بازار دیده می شوند

حداکثر رشد جثه این ماهی نسبت به رایکین کمتر است و سرعت رشد کمتری هم دارد

به دلیل تغییر شکل بدن رایکین، کیسه شنای این ماهی هم تغییر شکل پیدا کرده و به همین دلیل بسیار مستعد به ابتلا به بیماری Swim Bladder است. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید تمهیدات لازم در نگهداری و تغذیه این ماهی را حتما در نظر بگیرید.

به دلیل برجسته بودن پولکها تشخیص بیماریهایی که باعث تورم شکم می شود سخت بوده و اغلب وقتی که علائم بیماری دیده می شود کار از کار گذشته بنابراین نیاز به مشاهده بیشتر و معاینات منظم تری دارد

نسبت به بقیه گلدفیشها تحمل کمتری در مقابل دماهای پایین دارد و بهتراست آنها را در دماهای بالاتر از دمای معمول گلدفیشها نگهداری کنید

در مقابل نوسان دما و نوسانات ph آب در مقایسه با سایر گلدفیش ها حساسترند

یک زیر گروه خاص از گلدفیش مرواریدی وجود دارد که به آن مرواریدی تاجدار (Crown Pearlscale) میگویند. مرواریدی تاجدار اغلب از نوع معمولی کمیاب تر است و قیمت بالاتری دارد.

Ryukin
رایکین

منشا این ماهی زاپن است که در ظاهر شبیه دم چتری است.این ماهی کمی پرخاشگری نسبت به گونه های ضعیفتر از خود دارد.بنابراین باید انها را با ماهی های قویتر ویا تک گونه گلد فیش نگهداری کرد.رایکین معمولا خیلی در اب سرد نمیتواند دوام بیاورد..همچنین نسبت به ماهی قرمز حساس است.مشخصه ای  که رایکین را متمایز میسازد باله پشتی آنها است.

رایکین ماهی کوچک و به طور عرضی کشیده شده ای با قوزی در قسمت شانه است . فلس های آن متالیک بوده و باله های نسبتا بلندی دارد . باله دمی چنگالی و تقسیم شده است و باله مخرجی جفت می باشد . این واریته تقریبا پرطاقت بوده و در ژاپن خیلی متداول است .

Ryukin رایکین

Tosakin

توساکین

احتمالا توساکین ماهی توسعه یافته ای از رایکین باشد . این نژاد به دلیل باله دمی بلند و به جلو پیچ خورده اش به دم طاووسی شهرت دارد . توساکین بنظر ظریف تر است و برای تکثیر گونه ای کاملا مشکل محسوب می شود . جهت تکثیر به دلیل مشکل این ماهی در شنا کردن باید از روش hand stripping یا همان تلقیح با دست باید استفاده نمود .

Tosakin توساکین

Demekin

دمکین

نژادی شبیه ریوکین است اما چشم های تلسکوپی بزرگ و از حدقه بیرون زده ای دارد . این ماهی در رنگ های سیاه و قرمز با فلس های متالیک و یا صدفی دیده می شود .

Moor

مور (سیاه زنگی)

مور یا سیاه زنگی ( blackmoor ) واریته دم دستمالی سیاه و فلس متالیک است .ممکن است ظاهر دستمالی مانندش را بمرور از دست بدهد . این نوع گلدفیش را از قرار گرفتن در دماهای پایین به مدت طولانی محافظت کنید گلد فیش مور سیاه گونه از گلدفیش های تلسکوپی است با این وجود چشم هایشان به اندازه تلسکوپی ها برآمدگی ندارد .

با داشتن بدن نسبتا بلند مانند دیگر گلدفیش های عادی گلدفیش مور سیاه یکی از گلد فیش های گرد و تخم مرغی شکل است .بدن تخم مرغی شکل این گلد فیش زیبا دارای دو چشم بزرگ حبابی شکل است که از هر سوی سر آن بیرون زده است.فلس های متالیک به آنها رنگ مشکی مخملی داده است.توانایی آنها در تحمل از آبهای بسیار سرد موجب شده که آنها ماهی های ایده الی برای نگهداری باشند آنها گلد فیش های بسیار معروفی هستند و در تانکی های همه علاقمندان در سراسر جهان به چشم میخورند .

مور های سیاه ،گونه ای سیاه از گلد فیش های تلسکوپی هستند اگرچه برجستگی چشم آنها کمتر است.این چشم ها موجب شده که القاب توضیحی زیادی به آنها داده شود.مانند چشم اژدهایی و گلد فیش سیاه، Peony  .جوانتر ها به رنگ برنزی تیره هستند و چشمشان برآمدگی ندارد اما بابالغ شدنشان آنها تیره تر میشوند و چشمشان برجسته تر میشود.بیشتر مور های سیاه به همان رنگ اصلی خود باقی می مانند اما برخی از انها نیز با افزایش سن تغییر رنگ میدهند ازخاکستری تا سیاه .و یا حتی انها میتوانند در صورت نگهداری در ابهای گرم به نارنجی متالیک تبدیل شوند.گرچه انها زمانی با باله های پرچمی زیبا بودند اما نمونه های دم گستره دم ربانی ودم پروانه ای انها نیز امروز موجود است

مورهای سیاه در کنار دو گونه دیگر تخم مرغی شکل گلد فیش باله بادبازنی و ryukin گونه هایی هستند که به مبتدی ها توصیه میشود.اما برخلاف باله بادبزنی و ryukin مورهای سیاهنباید در تانک های گروهی و با هم تانکی های رقابتی نگهداری شوند.این ۳ گونه گلد فیش درکنار گلد فیش معمولی و گلد فیش comet (ستاره دنباله دار) تمام ماهی های مناسبی برای تاره کار ها هستند. زیرا انها مقاوم هستند و میتواننند ابهای بسیار سردی که اندکی از دمای انجماد بالاتر است را تحمل کنند .البته در شرایطی که دما به طور روزانه فقط چند درجه کم شود.

برای بیشتر این گلدفیش ها تحمل و طاقت انها برای زندگی در دمای پایین ،انها را ماهی های مناسبی برای زندگی در ابگیر ها و محیط های خارج از خانه کرده است.مور سیاه شاید تنها استثنای این گروه است البته نه به خاطر تحمل کم انها در مقابل سرما بلکه تنها به دلیل چشم های تلسکوپیشان.این چشم ها موجب میشود وسعت دید انها کم شود و قدرت رقابت برای بدست اوردن  غذا را نداشته باشند و انها در معرض مصدوم شدن و عفونت قرار دارند.هیچ کدام از این گلدفیش های مقاوم هم تانکی مناسبی برای مورهای سیاه نیستند زیرا انها تمام در هنگام غذا خوردن رقابت میکنند .بهترین هم تانکی میتواند گونه هایی که به نوعی دارای معلولیت هستند مانند گلدفیش تلسکوپی celestial (اسمانی ) و چشم حبابی باشند

گلدفیش مور سیاه گونه ای از گلدفیش های تلسکوپی است که در اویل قرن ۱۷ میلادی در چین به وجود امدند.به انها چشم اژدهایی و یا ماهی اژدهایی میگفتند.در سالهای بعدی ۱۷۰۰ انها در ژاپن پرورش داده شدند جایی که به Demekin معروف بودند.انها یکی از ۱۲۵ گونه گلدفیشی بودند که در اسارت تکثیر شدند

این گونه در لیست قرمز IUCN قرار ندارد و هیچ جمعیتی از این گونه تکثیر شده در اسارت در طبیعت یافت نمیشود

مورهای سیاه عموما تا ۴ اینچ (۱۰ سانت)رشد میکنند.اگرچه برخی اکواریوم دارها گزارش کرده اند که گلدفیش شان تا ۲۵ سانت هم رشد کرده است

میانگین عمر گلدفیش ها ۱۰ تا ۱۵ سال است اگرچه عمرهای ۲۰ سال . بیشتر نیز در صورت نگهداری مناسب از انها در اکواریوم و یا استخر ها غیر طبیعی نیست .

Telescope

تلسکوپی

Oranda
اوراندا

اورانداها که نژاد های دیگر را شامل میشوند. نژاد ردکپ هم از مشتقات این نژاد است.

Oranda اوراندا

Redcap Oranda

اوراندای رد کپ

رد کپ به معنی کلاه سرخ است.نامگذاری این نژاد هم به دلیل برامدگی سرخ رنگ روی سر آن است.سایز نهایی این گلد فیش به ۲۰ سانتی متر هم میرسد.

Yellowcap Oranda

اوراندای کلاه زرد

Black Oranda

اوراندای سیاه

Pompon

گل کوبکی یا منگوله ای

از نظر شکل بدن و باله ها شبیه واریته کله شیری است اما علیرغم گلاهکش ، بین سوراخ های بینی در هر طرف سر ، دسته برآمدگی گوشتالوی شل و جدا از هم دارد . امتداد این برآمدگی ها که توسعه هایی از هر حفره دماغی اند به طور قابل ملاحظه ای تغییر می کند . در برخی ماهی ها این برآمدگی تا پایین دهان آویزان می شوند . گلدفیش گل کوبکی فلس های متالیک یا صدفی داشته و می تواند با باله پشتی و یا بدون آن نیز دیده شود .

انواع گلدفیش ها

( گلدفیشهای دو دم بدون باله پشتی )

 

Egg Fish

تخم مرغی

Egg Fish تخم مرغی

Bubble Eye Goldfish

چشم حبابی

نژاد چشم حبابی دارای در زیر چشمان خود دو کیسه ی بسیاز ضریف و منعطف داراست.این نوع در انواع رنگ های دیگر هم مشاهده شده است.

Ranchu

رنچو

نژاد رنچو بدن گرد و منحنی و فاقد بال های پشتی (زیاد)است. این نوع هم دارای تنوع رنگی بسیار زیادی است.

Celestial Eye Goldfish

ستاره نگر یا چشم آسمانی

نژاد Celestial Eye Goldfish دارای چشمانی رو به بالا است.نام گذاری این ماهی به خاطر فرم چشمان آن است.سایز نهایی این ماهی تا ۱۳ سانتی متر هم میرسد.

با چشم هایی که همواره به سمت اسمان هستند گلد فیش ها اسمانی(celestial) در میان چینی ها به ستاره نگر معروف هستند

چشم های ترسناک گلد فیش های اسمانی انها را به همراه گلد فیش تلسکوپ و گلد فیش چشم حبابی یکی از غیر عادی ترین گونه گلدفیش ها کرده است .چینی های که به ان ستاره نگر و یا منجم میگویند بر این باورند که انها در سالهای اخر قرن ۱۹ در حدود سالهای ۱۸۷۰ تکامل یافتند . در این سالها چشم های انها حداقل تا حدودی غیر عادی بود . سپس ۱۰ سال بعد در سال ۱۹۰۰ ژاپنی ها تکامل ان را کامل کردند و با تکثیر گزینشی نتیجه گلد فیشی بود که برای همیشه چشم هایش به سمت بالا قفل شده بود.در میان ژاپنی ها این گلد فیش به Deme-Ranchu معروف است

مانند گلد فیش های کله شیری گلد فیش های اسمانی نیزفاقد باله پشتی هستند.انها در شکل و اندازه بسیار شبیه به گلد فیش های کله شیری هستند اما سر انها مانند کله شیری ها رشد نمیکند.قسمت پشت بدن انها خمیده است و باله دمی و باله مقعدی انها دوتایی است.باله های دمی انها اندکی کوچکتر از دیگر گلدفیش های زینتی است.گلد فیش های چشم اسمانی در رنگهای نارنجی و سیاه وجود دارند.

گلد فیش های چشم اسمانی جز ماهیان حساس و ظریف به حساب می ایند و به هیچ عنوان برای مبتدی ها مناسب نیستند.شنای انها با زحمت است زیرا بدن گرد و نداشتن تعادل به دلیل نبود باله پشتی محدودیتی که برای کله شیری ها و چشم حبابی ها نیز وجو دارد مانع از شنای انها میشود.بسیار از گلد فیش های طویل مانند گونه های عادی گلد فیش گلد فیش ستاره دنباله دار و … هم تانکی های مناسبی برای انها نیستند زیرا توانایی انها در شنای سرعتی و قدرت رقابتی انها در غذا مانع از تغذیه انها میشود.هم تانکی های مناسب برای انها گلد فیش های دارای نوعی معلولیت اما با مقاومت کمتر مانند چشم حبابی تلسکوپی و کله شیری هستند.اکر انها را با گونه های کم تحرک تر گلدفیش ها نگهداری کنید انها میتوانند به راحتی غذا بیابند.

هیچ جمعیتی از این گونه تکثیر شده در اسارت در طبیعت یافت نمیشود

گلد فیش های اسمانی به طور کل تا ۵ اینج(۱۳ سانت)رشید میکنند اما برخی از علاقمندان به انها تا ۱۵ رشد انها را گزارش کرده اند

میانگین عمر گلدفیش ها ۱۰ تا ۱۵ سال است اگرچه عمرهای ۲۰ سال . بیشتر نیز در صورت نگهداری مناسب از انها در اکواریوم و یا استخر ها غیر طبیعی نیست

Celestial Eye Goldfish ستاره نگر یا چشم آسمانی

Lionhead

کله شیری

نژاد کله شیری _LIONHEAD_یکی دیگر از نژاد های گلد فیش است.گلدفیش کله شیری اصالتاً بومی چین است و بعدها در قرن هفدهم و هجدهم میلادی وارد ژاپن می‌شود. کله‌شیری پهن و کوتوله است و در ظاهر شبیه گلدفیش‌های رانچو است و باله‌ی تیره پشت ندارد. جذابیت این گونه به خاطر لپ‌های برآمده و صورت گرد و تپلی است که به این ماهی حالت  بامزه‌ای می‌دهد.

در گونه‌ی رانچوی کله شیری، تاج روی سر ماهی یا باشلق ماهی رشد کرده و بسیاری از اندامهای صورت من‌جمله اطراف چشم‌ها را می‌پوشاند. البته رانچوی کله شیری یا Lionchu‌ یک فرق دیگر هم با رانچو دارد و آن پشت برآمده‌اش در مقایسه با پشت صاف ماهی رانچو است.

کله شیری شناگر بسیار کندی است بنابراین بهتر است با گلدفیش‌هایی نگهداری شود که آن‌ها هم آهسته شنا می‌کنند.

کله شیری می‌تواند تا پنج شش اینچ (معادل ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر) بزرگ شود که بستگی به شرایط زیست اش دارد و عمری حدود پنج تا ده سال دارد.

کله شیری در دمای بالای ۶۰ درجه فارنهایت (۱۸ درجه سانتی‌گراد) راحت تر است.

ویژگی‌های یک کله شیری استاندارد بالغ:

– قطر بدن ماهی باید نصف طول آن باشد

– باشلق باید کاملا رشد کرده باشد

– باله تیره‌ی پشت نداشته باشد

– باله دم از وسط دو شعبه و چنگالی شکل باشد

– کل باله‌ها مدور باشند

– اندازه ماهی از ۵/۵ سانتی متر کمتر نباشد

– ماهی باید از درخشندگی کافی برخوردار و سرحال و متعادل باشد.

کله شیری در رنگ‌های متالیک ساده و طرح‌دار و کالیکو موجود است.

Goldfish Genealogical Tree

شجره نامه گلدفیش(ماهی قرمز)

Goldfish Genealogical Tree شجره نامه گلدفیش(ماهی قرمز)

(( زمزار ))